BZV85-C8V2,133 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
onsemi
Zener Diode 8.2 V 1.3 W ±5% Through Hole DO-41
BZV85-C8V2,133
DigiKey Part Number
BZV85-C8V2,133-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZV85-C8V2,133
Description
DIODE ZENER 8.2V 1.3W DO41
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
700 nA @ 5 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 50 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Tolerance
±5%
Power - Max
1.3 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
5 Ohms