BZV85-C7V5,133
DigiKey Part Number
1727-BZV85-C7V5,133CT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BZV85-C7V5,133TB-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZV85-C7V5,133
Description
DIODE ZENER 7.5V 1.3W DO41
Detailed Description
Zener Diode 7.5 V 1.3 W ±5% Through Hole DO-41
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 4.5 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 50 mA
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Tolerance
±5%
Power - Max
1.3 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
3 Ohms