BZV85-C33,133
DigiKey Part Number
1727-1933-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-1933-3-ND - Tape & Box (TB)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZV85-C33,133
Description
DIODE ZENER 33V 1W DO41
Detailed Description
Zener Diode 33 V 1 W ±5% Through Hole DO-41
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 23 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 50 mA
Packaging
Cut Tape (CT)
Tape & Box (TB)
Operating Temperature
200°C
Tolerance
±5%
Power - Max
1 W
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
45 Ohms