BZV55-C8V2,135
DigiKey Part Number
1727-BZV55-C8V2,135TR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BZV55-C8V2,135CT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BZV55-C8V2,135DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZV55-C8V2,135
Description
DIODE ZENER 8.2V 500MW LLDS
Detailed Description
Zener Diode 8.2 V 500 mW ±5% Surface Mount LLDS; MiniMelf
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
700 nA @ 5 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Tolerance
±5%
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms