BZV55-C30,135
DigiKey Part Number
BZV55-C30,135-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZV55-C30,135
Description
DIODE ZENER 30V 500MW LLDS
Detailed Description
Zener Diode 30 V 500 mW ±5% Surface Mount LLDS; MiniMelf
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 21 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Tolerance
±5%
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
80 Ohms