BZV55-B2V4,115
DigiKey Part Number
1727-4952-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-4952-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-4952-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZV55-B2V4,115
Description
DIODE ZENER 2.4V 500MW LLDS
Detailed Description
Zener Diode 2.4 V 500 mW ±2% Surface Mount LLDS; MiniMelf
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Tolerance
±2%
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
100 Ohms