BZV55-B22,135
DigiKey Part Number
1727-BZV55-B22,135TR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BZV55-B22,135CT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BZV55-B22,135DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZV55-B22,135
Description
DIODE ZENER 22V 500MW LLDS
Manufacturer Standard Lead Time
8 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 22 V 500 mW ±2% Surface Mount LLDS; MiniMelf
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 15.4 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-65°C ~ 200°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Package / Case
Tolerance
±2%
Supplier Device Package
LLDS; MiniMelf
Power - Max
500 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
55 Ohms