BZV49-C4V3,115
DigiKey Part Number
1727-5551-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-5551-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-5551-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZV49-C4V3,115
Description
DIODE ZENER 4.3V 1W SOT89
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 4.3 V 1 W ±5% Surface Mount SOT-89
Category
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
1 V @ 50 mA
Mfr
Operating Temperature
-65°C ~ 150°C
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Active
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
1 W
Supplier Device Package
SOT-89
Impedance (Max) (Zzt)
90 Ohms
Base Product Number
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 1 V