BZT52H-A27-QX is out of stock and backorders are currently unavailable.
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 5,954
Datasheet
Zener Diode 27 V 375 mW ±1% Surface Mount SOD-123F
BZT52H-A27-QX
DigiKey Part Number
1727-BZT52H-A27-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BZT52H-A27-QXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BZT52H-A27-QXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52H-A27-QX
Description
DIODE ZENER 27V 375MW SOD123F
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 18.9 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Series
Operating Temperature
150°C (TJ)
Tolerance
±1%
Package / Case
Power - Max
375 mW
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms