BZT5250H-C7V5X is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 3,000
Datasheet
Zener Diode 7.5 V 375 mW ±5% Surface Mount SOD-123F
BZT5250H-C7V5X
DigiKey Part Number
1727-BZT5250H-C7V5XTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT5250H-C7V5X
Description
DIODE ZENER 7.5V 375MW SOD123F
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
100 nA @ 5.7 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
150°C (TJ)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
SOD-123F
Power - Max
375 mW