BZT5250H-C4V3X
DigiKey Part Number
1727-BZT5250H-C4V3XTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT5250H-C4V3X
Description
DIODE ZENER 4.3V 375MW SOD123F
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 4.3 V 375 mW ±5% Surface Mount SOD-123F
Category
Impedance (Max) (Zzt)
95 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
4 µA @ 2 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
150°C (TJ)
Tolerance
±5%
Power - Max
375 mW