BZT5250H-C3V9-QX
DigiKey Part Number
1727-BZT5250H-C3V9-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT5250H-C3V9-QX
Description
DIODE ZENER 3.9V 375MW SOD123F
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 3.9 V 375 mW ±5% Surface Mount SOD-123F
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
5 µA @ 2 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Series
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Discontinued at DigiKey
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±5%
Package / Case
Power - Max
375 mW
Impedance (Max) (Zzt)
95 Ohms