BZT5250H-C3V6X
DigiKey Part Number
1727-BZT5250H-C3V6XTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT5250H-C3V6X
Description
DIODE ZENER 3.6V 375MW SOD123F
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 3.6 V 375 mW ±5% Surface Mount SOD-123F
Category
Impedance (Max) (Zzt)
95 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
7.5 µA @ 2 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
150°C (TJ)
Tolerance
±5%
Power - Max
375 mW