BZT5250H-C18X is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
In Stock: 21,284
Datasheet
Zener Diode 18 V 375 mW ±5% Surface Mount SOD-123F
BZT5250H-C18X
DigiKey Part Number
1727-BZT5250H-C18XTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT5250H-C18X
Description
DIODE ZENER 18V 375MW SOD123F
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
45 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 13.6 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
150°C (TJ)
Tolerance
±5%
Power - Max
375 mW