BZT5250H-B6V2X is out of stock and backorders are currently unavailable.
In Stock: 2,776
Datasheet
Zener Diode 6.2 V 375 mW ±2% Surface Mount SOD-123F
BZT5250H-B6V2X
DigiKey Part Number
1727-BZT5250H-B6V2XTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT5250H-B6V2X
Description
DIODE ZENER 6.2V 375MW SOD123F
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
10 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
1 µA @ 5 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
150°C (TJ)
Tolerance
±2%
Power - Max
375 mW