BZT5250H-B3V3X is out of stock and backorders are currently unavailable.
In Stock: 1,678
Datasheet
Zener Diode 3.3 V 375 mW ±2% Surface Mount SOD-123F
BZT5250H-B3V3X
DigiKey Part Number
1727-BZT5250H-B3V3XTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT5250H-B3V3X
Description
DIODE ZENER 3.3V 375MW SOD123F
Customer Reference
Detailed Description
Category
Impedance (Max) (Zzt)
100 Ohms
Mfr
Current - Reverse Leakage @ Vr
7.5 µA @ 1.5 V
Series
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Operating Temperature
150°C (TJ)
Tolerance
±2%
Power - Max
375 mW