BZT5250H-B2V2-QX
DigiKey Part Number
1727-BZT5250H-B2V2-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT5250H-B2V2-QX
Description
DIODE ZENER 2.2V 375MW SOD123F
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 2.2 V 375 mW ±2% Surface Mount SOD-123F
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
4 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Series
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Discontinued at DigiKey
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
375 mW
Impedance (Max) (Zzt)
100 Ohms