BZT52-C9V1-QX is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 6,000
Datasheet
Zener Diode 9.1 V 350 mW ±6.04% Surface Mount SOD-123
BZT52-C9V1-QX
DigiKey Part Number
1727-BZT52-C9V1-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52-C9V1-QX
Description
DIODE ZENER 9.1V 350MW SOD123
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 6 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Series
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Grade
Automotive
Part Status
Discontinued at DigiKey
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±6.04%
Package / Case
Power - Max
350 mW
Supplier Device Package
SOD-123
Impedance (Max) (Zzt)
10 Ohms