BZT52-C16-QX is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Taiwan Semiconductor Corporation
In Stock: 6,000
Datasheet
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 15,413
Datasheet
Zener Diode 16 V 350 mW ±5.63% Surface Mount SOD-123
BZT52-C16-QX
DigiKey Part Number
1727-BZT52-C16-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BZT52-C16-QXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BZT52-C16-QXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52-C16-QX
Description
DIODE ZENER 16V 350MW SOD123
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
50 nA @ 11.2 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Series
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Discontinued at DigiKey
Qualification
AEC-Q101
Tolerance
±5.63%
Package / Case
Power - Max
350 mW
Supplier Device Package
SOD-123
Impedance (Max) (Zzt)
20 Ohms