BZT52-B3V9-QX
DigiKey Part Number
1727-BZT52-B3V9-QXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BZT52-B3V9-QXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BZT52-B3V9-QXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZT52-B3V9-QX
Description
DIODE ZENER 3.9V 590MW SOD123
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode 3.9 V 590 mW ±2% Surface Mount SOD-123
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
3 µA @ 1 V
Mfr
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Series
Operating Temperature
150°C (TJ)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Grade
Automotive
Part Status
Discontinued at DigiKey
Qualification
AEC-Q101
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
Mounting Type
Surface Mount
Tolerance
±2%
Package / Case
Power - Max
590 mW
Supplier Device Package
SOD-123
Impedance (Max) (Zzt)
95 Ohms