BZT52-B3V9-QX | |
|---|---|
Manufacturer | |
Manufacturer Product Number | BZT52-B3V9-QX |
Description | DIODE ZENER 3.9V 590MW SOD123 |
Customer Reference | |
Detailed Description | Zener Diode 3.9 V 590 mW ±2% Surface Mount SOD-123 |
Datasheet | Datasheet |
Category | Current - Reverse Leakage @ Vr 3 µA @ 1 V |
Mfr | Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If 900 mV @ 10 mA |
Series | Operating Temperature 150°C (TJ) |
Packaging Tape & Reel (TR) Cut Tape (CT) Digi-Reel® | Grade Automotive |
Part Status Discontinued at DigiKey | Qualification AEC-Q101 |
Voltage - Zener (Nom) (Vz) | Mounting Type Surface Mount |
Tolerance ±2% | Package / Case |
Power - Max 590 mW | Supplier Device Package SOD-123 |
Impedance (Max) (Zzt) 95 Ohms | Base Product Number |