BZB84-C6V8,215 is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Diodes Incorporated
In Stock: 80
Datasheet
Similar
Rohm Semiconductor
In Stock: 2,843
Datasheet
Rohm Semiconductor
In Stock: 0
In Stock: 30
Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 6.8 V 300 mW ±5% TO-236AB
BZB84-C6V8,215
DigiKey Part Number
BZB84-C6V8,215-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BZB84-C6V8,215
Description
DIODE ZENER ARRAY 6.8V TO-236AB
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
BZB84-C6V8,215 Models
Category
Current - Reverse Leakage @ Vr
2 µA @ 4 V
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If
900 mV @ 10 mA
Part Status
Discontinued at DigiKey
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
6.8 V
Tolerance
±5%
Supplier Device Package
TO-236AB
Power - Max
300 mW
Base Product Number
Impedance (Max) (Zzt)
15 Ohms