UMZ6.8NT106
DigiKey Part Number
UMZ6.8NT106TR-ND - Tape & Reel (TR)
UMZ6.8NT106CT-ND - Cut Tape (CT)
UMZ6.8NT106DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
UMZ6.8NT106
Description
DIODE ZENER ARRAY 6.8V UMD3
Customer Reference
Detailed Description
Zener Diode Array 1 Pair Common Anode 6.8 V 200 mW ±5% UMD3
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
UMZ6.8NT106 Models
Category
Power - Max
200 mW
Manufacturer
Rohm Semiconductor
Impedance (Max) (Zzt)
40 Ohms
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Current - Reverse Leakage @ Vr
500 nA @ 3.5 V
Part Status
Not For New Designs
Mounting Type
Surface Mount
Configuration
1 Pair Common Anode
Package / Case
SC-70, SOT-323
Voltage - Zener (Nom) (Vz)
6.8 V
Supplier Device Package
UMD3
Tolerance
±5%