BUK7M21-40EX
DigiKey Part Number
1727-2559-2-ND - Tape & Reel (TR)
1727-2559-1-ND - Cut Tape (CT)
1727-2559-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BUK7M21-40EX
Description
MOSFET N-CH 40V 33A LFPAK33
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
N-Channel 40 V 33A (Tc) 44W (Tc) Surface Mount LFPAK33
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BUK7M21-40EX Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
10.7 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
593 pF @ 25 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Dissipation (Max)
44W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
LFPAK33
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
21mOhm @ 10A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
4V @ 1mA