BUK6Y14-40PX
DigiKey Part Number
1727-BUK6Y14-40PXTR-ND - Tape & Reel (TR)
1727-BUK6Y14-40PXCT-ND - Cut Tape (CT)
1727-BUK6Y14-40PXDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BUK6Y14-40PX
Description
MOSFET P-CH 40V 64A LFPAK56
Manufacturer Standard Lead Time
12 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
P-Channel 40 V 64A (Tc) 110W (Tc) Surface Mount LFPAK56, Power-SO8
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
BUK6Y14-40PX Models
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
64 nC @ 10 V
Mfr
Vgs (Max)
±20V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
2300 pF @ 20 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Power Dissipation (Max)
110W (Tc)
Part Status
Active
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
40 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
LFPAK56, Power-SO8
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
4.5V, 10V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
14mOhm @ 10.8A, 10V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
3V @ 250µA