BUK4D60-30X is out of stock and backorders are currently unavailable.
Available Substitutes:
Similar
Texas Instruments
In Stock: 6,979
Datasheet
N-Channel 30 V 4.2A (Ta), 8.3A (Tc) 2W (Ta), 7.5W (Tc) Surface Mount DFN2020MD-6
BUK4D60-30X
DigiKey Part Number
1727-BUK4D60-30XTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BUK4D60-30X
Description
SMALL SIGNAL MOSFET FOR AUTOMOTI
Customer Reference
Detailed Description
Category
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs
5 nC @ 4.5 V
Mfr
Vgs (Max)
±12V
Series
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds
296 pF @ 15 V
Packaging
Tape & Reel (TR)
Power Dissipation (Max)
2W (Ta), 7.5W (Tc)
Part Status
Discontinued at DigiKey
Operating Temperature
-55°C ~ 175°C (TJ)
FET Type
Grade
Automotive
Technology
Qualification
AEC-Q101
Drain to Source Voltage (Vdss)
30 V
Mounting Type
Surface Mount
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C
Supplier Device Package
DFN2020MD-6
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)
2.5V, 8V
Package / Case
Rds On (Max) @ Id, Vgs
57mOhm @ 4.2A, 8V
Base Product Number
Vgs(th) (Max) @ Id
1.25V @ 250µA