CS00527-16M
DigiKey Part Number
644-CS00527-16MTR-ND - Tape & Reel (TR)
644-CS00527-16MCT-ND - Cut Tape (CT)
644-CS00527-16MDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
CS00527-16M
Description
CRYSTAL 16.0000MHZ 10PF SMD
Customer Reference
Detailed Description
16 MHz ±10ppm Crystal 10pF 60 Ohms 4-SMD, No Lead
Category
Load Capacitance
10pF
Mfr
ESR (Equivalent Series Resistance)
60 Ohms
Series
Operating Mode
Fundamental
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Operating Temperature
-20°C ~ 70°C
Part Status
Active
Mounting Type
Surface Mount
Type
MHz Crystal
Package / Case
Frequency
16 MHz
Supplier Device Package
4-SMD (3.2x2.5)
Frequency Stability
±10ppm
Size / Dimension
0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Frequency Tolerance
±10ppm
Height - Seated (Max)
0.028" (0.70mm)