T598X476M035ATE075 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
KEMET
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
KYOCERA AVX
In Stock: 105
Datasheet
47 µF Molded Tantalum Polymer Capacitor 35 V 2917 (7343 Metric) 75mOhm @ 100kHz
T598X476M035ATE075
DigiKey Part Number
399-T598X476M035ATE075TR-ND - Tape & Reel (TR)
399-T598X476M035ATE075CT-ND - Cut Tape (CT)
399-T598X476M035ATE075DKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
T598X476M035ATE075
Description
CAP TANT POLY 47UF 35V 2917
Manufacturer Standard Lead Time
41 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
T598X476M035ATE075 Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Lifetime @ Temp.
2000 Hrs @ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Package / Case
2917 (7343 Metric)
Size / Dimension
0.287" L x 0.169" W (7.30mm x 4.30mm)
Capacitance
47 µF
Height - Seated (Max)
0.169" (4.30mm)
Tolerance
±20%
Manufacturer Size Code
X
Voltage - Rated
35 V
Ratings
AEC-Q200
Features
Automotive
ESR (Equivalent Series Resistance)
75mOhm @ 100kHz