PQU650-54
DigiKey Part Number
811-PQU650-54-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PQU650-54
Description
AC/DC CONVERTER 54V 653W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 54V 90 ~ 264 VAC Input
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
95%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension
6.00" L x 4.00" W x 1.57" H (152.4mm x 101.6mm x 40.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
54V
Current - Output 1
12.1 A