PQU1000-24
DigiKey Part Number
811-PQU1000-24-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
PQU1000-24
Description
AC/DC CONVERTER 24V 1001W
Detailed Description
Open Frame AC DC Converters 1 Output 24V 90 ~ 264 VAC Input
Voltage - Isolation
4 kV
Series
Efficiency
95%
Operating Temperature
-30°C ~ 70°C (With Derating)
Size / Dimension
8.00" L x 5.00" W x 1.57" H (203.2mm x 127.0mm x 40.0mm)
Voltage - Input
90 ~ 264 VAC
Voltage - Output 1
24V
Current - Output 1
41.7 A