GRJ31CC71H475KE11K is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 13,432
Datasheet
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 52,027
Datasheet
Taiyo Yuden
4.7 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7S 1206 (3216 Metric)
GRJ31CC71H475KE11K
DigiKey Part Number
490-GRJ31CC71H475KE11KTR-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GRJ31CC71H475KE11K
Detailed Description
EDA/CAD Models
GRJ31CC71H475KE11K Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Capacitance
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.075" (1.90mm)