GCJ31CC71H475KA01L
DigiKey Part Number
490-14416-2-ND - Tape & Reel (TR)
490-14416-1-ND - Cut Tape (CT)
490-14416-6-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCJ31CC71H475KA01L
Description
CAP CER 4.7UF 50V X7S 1206
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
4.7 µF ±10% 50V Ceramic Capacitor X7S 1206 (3216 Metric)
EDA/CAD Models
GCJ31CC71H475KA01L Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Applications
Part Status
Active
Package / Case
1206 (3216 Metric)
Tolerance
±10%
Size / Dimension
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Voltage - Rated
Thickness (Max)
0.075" (1.90mm)