GCM188R72A153KA37J is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 3,930
Datasheet
Parametric Equivalent
Murata Electronics
In Stock: 0
Datasheet
YAGEO
KEMET
KEMET
TDK
Taiyo Yuden
Taiyo Yuden
0.015 µF ±10% 100V Ceramic Capacitor X7R 0603 (1608 Metric)
GCM188R72A153KA37J
DigiKey Part Number
GCM188R72A153KA37J-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
GCM188R72A153KA37J
Description
CAP CER 0.015UF 100V X7R 0603
Manufacturer Standard Lead Time
21 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
GCM188R72A153KA37J Models
Operating Temperature
-55°C ~ 125°C
Part Status
Active
Size / Dimension
0.063" L x 0.031" W (1.60mm x 0.80mm)
Tolerance
±10%
Thickness (Max)
0.035" (0.90mm)