BU-1010-A-12-2 is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Similar
Pomona Electronics
In Stock: 94
Datasheet
12.0" (304.80mm) Micro Hook To Micro Hook Test Lead 300V 1 Lead, Red
BU-1010-A-12-2
DigiKey Part Number
BU-1010-A-12-2-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
BU-1010-A-12-2
Description
MICRO HOOK TO MICRO HOOK 12"
Manufacturer Standard Lead Time
3 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Cable Length
12.0" (304.80mm)
Manufacturer
Mueller Electric Co
Contents
1 Lead, Red
Series
Material - Insulation
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Packaging
Bulk
Wire Gauge
20 AWG
Part Status
Active
Voltage - Rated
300V
Configuration
Grabber, Hook to Grabber, Hook
Current Rating (Amps)
5 A
1st Connector
Micro Hook
Temperature Range
221°F (105°C)
2nd Connector
Micro Hook
Base Product Number
Environmental & Export Classifications
Product Questions and Answers
Additional Resources
Substitutes (1)
Part NumberManufacturerQuantity AvailableDigiKey Part NumberUnit PriceSubstitute Type
Available To Order
Check Lead Time
Bulk
QuantityUnit PriceExt Price
Manufacturers Standard Package
Alternate Color
MICRO HOOK TO MICRO HOOK 12"
In-Stock: 0
Alternate Length
MICRO HOOK TO MICRO HOOK 24"
In-Stock: 1
MICRO HOOK TO MICRO HOOK 36"
In-Stock: 0
MICRO HOOK TO MICRO HOOK 48"
MICRO HOOK TO MICRO HOOK 60"