MPQ20056GG-18-AEC1-P is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Monolithic Power Systems Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Monolithic Power Systems Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA 8-QFN (2x2)
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
MPQ20056GG-18-AEC1-P
DigiKey Part Number
1589-1270-2-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MPQ20056GG-18-AEC1-P
Description
IC REG LINEAR 1.8V 250MA 8-QFN
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MPQ20056GG-18-AEC1-P Models
Category
Current - Supply (Max)
330 µA
Mfr
PSRR
65dB ~ 33dB (100Hz ~ 1MHz)
Packaging
Tape & Reel (TR)
Control Features
Enable
Part Status
Active
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Configuration
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Output Type
Grade
Automotive
Number of Regulators
1
Qualification
AEC-Q100
Voltage - Input (Max)
5.5V
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V