MP20056GG-18-Z is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Parametric Equivalent
Monolithic Power Systems Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Parametric Equivalent
Monolithic Power Systems Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Linear Voltage Regulator IC Positive Fixed 1 Output 250mA 8-QFN (2x2)
What is a Voltage Regulator Another Teaching Moment | Digi-Key Electronics
MP20056GG-18-Z
DigiKey Part Number
MP20056GG-18-Z-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MP20056GG-18-Z
Description
IC REG LINEAR 1.8V 250MA 8-QFN
Manufacturer Standard Lead Time
16 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
MP20056GG-18-Z Models
Category
Current - Quiescent (Iq)
250 µA
Mfr
Current - Supply (Max)
330 µA
Packaging
Tape & Reel (TR)
PSRR
65dB ~ 33dB (100Hz ~ 1MHz)
Part Status
Active
Control Features
Enable
Output Configuration
Protection Features
Over Current, Over Temperature, Under Voltage Lockout (UVLO)
Output Type
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C
Number of Regulators
1
Mounting Type
Surface Mount
Voltage - Input (Max)
5.5V
Package / Case
8-TFDFN Exposed Pad
Voltage - Output (Min/Fixed)
1.8V