12D7-12S-22
DigiKey Part Number
3275-12D7-12S-22-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
12D7-12S-22
Description
MICRO LINEAR ACTUATOR LIMIT S/W
Customer Reference
Detailed Description
Linear Actuator Brushed 0.866" (22.00mm) Lead Screw Limit Switches 12VDC
Category
Duty Cycle
50%
Manufacturer
mightyZAP
Voltage - Rated
12VDC
Series
Construction
Lead Screw
Packaging
Retail Package
Accuracy
±0.50mm
Part Status
Active
Features
Limit Switches
Type
Linear Actuator
Gear Reduction Ratio
10
Motor Type
Brushed
Termination Style
Wire Leads
Stroke Length
0.866" (22.00mm)
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C
Load Force (Dynamic)
2.70lbf (12.0N)
Ingress Protection
IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Load Force (Static)
5.40lbf (24.0N)
Approval Agency
CE
Speed
0.39 in/s (10.0 mm/s)