12D-12S-15
12D-12S-15
DigiKey Part Number
3275-12D-12S-15-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
12D-12S-15
Description
MICRO LINEAR ACTUATOR LIMIT S/W
Customer Reference
Detailed Description
Linear Actuator Brushed 0.591" (15.00mm) Lead Screw Limit Switches 12V
Category
Voltage - Rated
12V
Manufacturer
mightyZAP
Construction
Lead Screw
Series
Accuracy
±0.50mm
Packaging
Retail Package
Features
Limit Switches
Part Status
Active
Gear Reduction Ratio
30
Type
Linear Actuator
Feedback Type
Potentiometer
Motor Type
Brushed
Termination Style
FPCB
Stroke Length
0.591" (15.00mm)
Operating Temperature
-10°C ~ 60°C
Load Force (Dynamic)
2.70lbf (12.0N)
Ingress Protection
IP54 - Dust Protected, Water Resistant
Speed
0.44 in/s (11.25 mm/s)
Approval Agency
CE
Duty Cycle
20%