SST25PF040CT-40E/SN
DigiKey Part Number
SST25PF040CT-40E/SNTR-ND - Tape & Reel (TR)
SST25PF040CT-40E/SNCT-ND - Cut Tape (CT)
SST25PF040CT-40E/SNDKR-ND - Digi-Reel®
Manufacturer
Manufacturer Product Number
SST25PF040CT-40E/SN
Description
IC FLASH 4MBIT SPI 40MHZ 8SOIC
Manufacturer Standard Lead Time
24 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
FLASH Memory IC 4Mbit SPI 40 MHz 8-SOIC
Category
Memory Organization
512K x 8
Mfr
Memory Interface
SPI
Series
Clock Frequency
40 MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Cut Tape (CT)
Digi-Reel®
Write Cycle Time - Word, Page
5ms
Part Status
Active
Voltage - Supply
2.3V ~ 3.6V
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)