ATTINY84-20PU is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
Microchip Technology
In Stock: 5,326
Datasheet
AVR AVR® ATtiny Microcontroller IC 8-Bit 20MHz 8KB (4K x 16) FLASH 14-PDIP
ATTINY84-20PU
DigiKey Part Number
ATTINY84-20PU-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
ATTINY84-20PU
Description
IC MCU 8BIT 8KB FLASH 14DIP
Customer Reference
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
ATTINY84-20PU Models
Packaging
Tube
Part Status
Obsolete
Voltage - Supply (Vcc/Vdd)
2.7V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Not Verified
Data Converters
A/D 8x10b
Operating Temperature
-40°C ~ 85°C (TA)
Speed
20MHz
Mounting Type
Through Hole
Connectivity
USI
Supplier Device Package
14-PDIP
Peripherals
Brown-out Detect/Reset, POR, PWM, Temp Sensor, WDT
Package / Case
14-DIP (0.300", 7.62mm)