25LC1024-E/SM
DigiKey Part Number
25LC1024-E/SM-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25LC1024-E/SM
Description
IC EEPROM 1MBIT SPI 20MHZ 8SOIJ
Manufacturer Standard Lead Time
10 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EEPROM Memory IC 1Mbit SPI 20 MHz 8-SOIJ
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
25LC1024-E/SM Models
Category
Memory Interface
SPI
Mfr
Clock Frequency
20 MHz
Packaging
Tube
Write Cycle Time - Word, Page
6ms
Part Status
Active
Voltage - Supply
2.5V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)