25LC040AT-E/MS is available for purchase but is not normally stocked.
Available Substitutes:
Direct
Microchip Technology
In Stock: 0
Datasheet
Similar
Microchip Technology
In Stock: 1,000
Datasheet
Similar
Rohm Semiconductor
Rohm Semiconductor
onsemi
onsemi
STMicroelectronics
STMicroelectronics
In Stock: 2
ABLIC Inc.
EEPROM Memory IC 4Kbit SPI 10 MHz 8-MSOP
25LC040AT-E/MS
DigiKey Part Number
25LC040AT-E/MS-ND - Tape & Reel (TR)
Manufacturer
Manufacturer Product Number
25LC040AT-E/MS
Description
IC EEPROM 4KBIT SPI 10MHZ 8MSOP
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
25LC040AT-E/MS Models
Clock Frequency
10 MHz
Packaging
Tape & Reel (TR)
Voltage - Supply
2.5V ~ 5.5V
DigiKey Programmable
Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 125°C (TA)