MC8038H24B-FSR
MC8038H24B-FSR
MC8038H24B-FSR
DigiKey Part Number
1570-1118-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
MC8038H24B-FSR
Description
FAN AXIAL 80X38MM 24VDC WIRE
Manufacturer Standard Lead Time
20 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Fan Tubeaxial 24VDC Square - 80mm L x 80mm H Ball 69.9 CFM (1.96m³/min) 2 Wire Leads
Category
Fan Type
Mfr
Features
Thermal Overload Protector (TOP)
Series
Noise
48.2dB(A)
Packaging
Bulk
RPM
Part Status
Active
Termination
2 Wire Leads
Voltage - Rated
Approval Agency
cUL, TUV, UL
Size / Dimension
Square - 80mm L x 80mm H
Weight
0.397 lb (180.08 g)
Width
38.00mm
Current Rating (Amps)
0.330A
Air Flow
69.9 CFM (1.96m³/min)
Material - Frame
Polybutylene Terephthalate (PBT)
Static Pressure
0.610 in H2O (151.9 Pa)