WDR-120-48 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
Bel Power Solutions
In Stock: 0
Datasheet
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 48V 2.5A
MEAN WELL Din Rail Series Introduction
WDR-120-48
DigiKey Part Number
1866-1089-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
WDR-120-48
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 48V 120W
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Category
Current - Output (Max)
2.5A
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Power (Watts)
120W
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Box
Applications
Industrial, ITE (Commercial)
Part Status
Active
Efficiency
92%
Input Type
AC or DC
Operating Temperature
-25°C ~ 70°C (With Derating)
Number of Outputs
1
Features
Adjustable Output
AC Voltage - Input
180 ~ 550 VAC (2 Phase)
Size / Dimension
4.47" L x 1.57" W x 4.93" H (113.5mm x 40.0mm x 125.2mm)
DC Voltage - Input (Min)
254V
Approval Agency
CB, CE, cULus
DC Voltage - Input (Max)
780V
Minimum Load Required
No
Voltage - Output 1
48V