LDW240-48P is Obsolete and no longer manufactured.
Available Substitutes:
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 0
Datasheet
Similar
MEAN WELL USA Inc.
In Stock: 50
Datasheet
AC or DC DIN Rail Power Supply 1 Output 48V 5A
Bel Power DIN Rail Power Supplies | Digi-Key Daily
LDW240-48P
DigiKey Part Number
179-2911-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
LDW240-48P
Description
AC/DC DIN RAIL SUPPLY 48V 240W
Customer Reference
Detailed Description
EDA/CAD Models
LDW240-48P Models
Category
Voltage - Output 1
48V
Manufacturer
Bel Power Solutions
Current - Output (Max)
5A
Series
Power (Watts)
240W
Packaging
Box
Voltage - Isolation
4.2 kV
Part Status
Obsolete
Applications
ITE (Commercial)
Input Type
AC or DC
Efficiency
91%
Number of Outputs
1
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
AC Voltage - Input
187 ~ 550 VAC (1 ~ 2 Phase)
Features
Adjustable Output, IP20, Load Sharing
DC Voltage - Input (Min)
250V
Size / Dimension
4.33" L x 2.13" W x 4.53" H (110.0mm x 54.0mm x 115.0mm)
DC Voltage - Input (Max)
725V