HVGC-320-2800AB
DigiKey Part Number
1866-HVGC-320-2800AB-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HVGC-320-2800AB
Description
I/P 180~528VAC O/P +114.3V2800MA
Manufacturer Standard Lead Time
17 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
2.8A 57 ~ 114.3V Constant Current LED Driver AC DC Converter Topology 1 Output
Category
Power (Watts)
320 W
Manufacturer
MEAN WELL USA Inc.
Voltage - Isolation
3.75 kV
Series
Dimming
Analog, PWM
Packaging
Box
Features
OTP, OVP, SCP
Part Status
Active
Ratings
IP65
DigiKey Programmable
Not Verified
Operating Temperature
-40°C ~ 90°C
Type
Constant Current
Efficiency
93.5%
Topology
AC DC Converter
Termination Style
Wire Leads
Number of Outputs
1
Size / Dimension
9.26" L x 3.54" W x 1.72" H (235.2mm x 90.0mm x 43.8mm)
Voltage - Input (Min)
180VAC
Approval Agency
cURus, EAC, FCC
Voltage - Input (Max)
528VAC
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Output
57 ~ 114.3V
Base Product Number
Current - Output (Max)
2.8A