HRPG-600-5 is out of stock and can be placed on backorder.
Available Substitutes:
Similar
TDK-Lambda
In Stock: 1
Datasheet
Enclosed AC DC Converters 1 Output 5V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
HRPG-600-5
DigiKey Part Number
1866-2778-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HRPG-600-5
Description
AC/DC CONVERTER 5V 600W
Detailed Description
Datasheet
EDA/CAD Models
HRPG-600-5 Models
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
82%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, Load Sharing, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Size / Dimension
8.58" L x 4.13" W x 2.50" H (218.0mm x 105.0mm x 63.5mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1
5V
Current - Output 1
120 A