HWS600-5/HD
DigiKey Part Number
285-HWS600-5/HD-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HWS600-5/HD
Description
AC/DC CONVERTER 5V 600W
Detailed Description
Enclosed, Conformal Coated AC DC Converters 1 Output 5V 85 ~ 265 VAC Input
EDA/CAD Models
HWS600-5/HD Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
83%
Operating Temperature
-10°C ~ 70°C (With Derating)
Type
Enclosed, Conformal Coated
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Load Sharing, Remote On/Off, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
6.50" L x 3.94" W x 3.23" H (165.1mm x 100.1mm x 82.0mm)
Voltage - Output 1
5V
Approval Agency
CE
Current - Output 1
120 A