HRPG-300-5
DigiKey Part Number
1866-2766-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HRPG-300-5
Description
AC/DC CONVERTER 5V 300W
Detailed Description
Enclosed AC DC Converters 1 Output 5V 85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC Input
Voltage - Isolation
3 kV
Series
Efficiency
82%
Operating Temperature
-40°C ~ 70°C (With Derating)
Features
Adjustable Output, PFC, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Size / Dimension
7.83" L x 4.13" W x 1.61" H (199.0mm x 105.0mm x 41.0mm)
Voltage - Input
85 ~ 264 VAC, 120 ~ 370 VDC
Voltage - Output 1
5V
Current - Output 1
60 A