HWS300-5/HD
DigiKey Part Number
285-1330-ND
Manufacturer
Manufacturer Product Number
HWS300-5/HD
Description
AC/DC CONVERTER 5V 300W
Manufacturer Standard Lead Time
15 Weeks
Customer Reference
Detailed Description
Enclosed, Conformal Coated AC DC Converters 1 Output 5V 85 ~ 265 VAC Input
Datasheet
 Datasheet
EDA/CAD Models
HWS300-5/HD Models
Category
Power (Watts)
Mfr
Applications
ITE (Commercial)
Series
Voltage - Isolation
3 kV
Packaging
Bulk
Efficiency
82%
Part Status
Active
Operating Temperature
-40°C ~ 71°C (With Derating)
Type
Enclosed, Conformal Coated
Features
Adjustable Output, DC Input Capable, Load Sharing, Remote On/Off, Remote Sense, Universal Input
Number of Outputs
1
Mounting Type
Chassis Mount
Voltage - Input
85 ~ 265 VAC
Size / Dimension
6.50" L x 2.40" W x 3.23" H (165.1mm x 61.0mm x 82.0mm)
Voltage - Output 1
5V
Approval Agency
CE
Current - Output 1
60 A